Dom Przestrzeń
Kategoria:

Przestrzeń

Reklama

W Korei Południowej specjaliści z instytutu budowlanego opracowali innowacyjną metodę produkcji cegieł na bazie gleby księżycowej poprzez spiekanie regolitu w kuchence mikrofalowej. Algorytm ma ogromny potencjał do dalszego wykorzystania w eksploracji satelity Ziemi przez człowieka: materiał zestala się nawet przy niskich wartościach temperatury.

Badania nad nową technologią pokazują, że metoda ta jest bardzo obiecująca. S

Strony: 1 2

Reklama

Sugeruje to, że węgiel był tam obecny na etapie formowania się planety, a nie przywieziony później z zewnątrz. Również dane uzyskane za pomocą sondy kosmicznej MESSENGER mówią o stężeniu grafitu na powierzchni, sto razy wyższym niż jego zawartość na Ziemi.

Naukowcy zastosowali modelowanie pola grawitacyjnego i wątpili, że diamenty powstały z oceanu magmy lub zostały „wylane” z jądra Merkurego. Zgodnie z wynikami eksperymentów, tworzenie się warstwy diamentowej wymagało ciśnienia około 7 GPa (odpowiednik 69 000 atmosfer ziemskich) i wysokiej temperatury.

Strony: 1 2

Reklama

Wielka Czerwona Plama na Jowiszu jest jednym z najbardziej widocznych obiektów w Układzie Słonecznym. Nowe badania pokazują, że prawdopodobnie pojawiła się w 1831 roku, ale została pomylona z poprzednią plamą, co czyni ją znacznie młodszą niż wcześniej sądzono.

Pojawienie się teleskopu doprowadziło do odkrycia satelitów Jowisza i plam słonecznych. W 1665 roku Giovanni Cassini prawdopodobnie jako pierwszy zgłosił ciemny owal, który stał się znany jako „Stała Plama”. W 1831 roku zjawisko to ponownie przyciągnęło uwagę i otrzymało drugą nazwę – Wielka Czerwona Plama.

Strony: 1 2

Reklama

Na Tytanie, satelicie Saturna, brzegi jezior wykonane z ciekłego metanu mogły powstać w wyniku działania fal. Tytan jest szczególnie interesujący dla naukowców, ponieważ jego atmosfera jest bardziej podobna do ziemskiej niż atmosfera Marsa czy Wenus. Pozwala to na istnienie jezior i rzek węglowodorów.

Zainteresowanie Tytanem zostało podsycone podczas misji Voyager, ale potem ucichło. Teraz, gdy NASA przygotowuje się do misji Dragonfly mającej na celu zbadanie Tytana, uwaga ponownie kieruje się w stronę satelity.

Naukowcy, w tym profesor Taylor Parron z MIT, próbują dowiedzieć się, czy na jeziorach Tytana tworzą się duże fale, co może mieć istotne implikacje.

Strony: 1 2

Reklama

Aby to zmierzyć, niedawny silny rozbłysk na Słońcu wywołał najpotężniejszą burzę magnetyczną na Marsie. Z tego powodu w obszarze, w którym znajdował się łazik Curiosity, dawka promieniowania wynosiła 8100 µGy, co dla człowieka jest równoważne 30 zdjęciom rentgenowskim klatki piersiowej wykonanym w tym samym czasie. Jak wyjaśnili badacze, był to najwyższy poziom promieniowania przez wszystkie 12 lat funkcjonowania łazika.

Strony: 1 2

Reklama