Dom Nauka
Kategoria:

Nauka

Reklama

Nasze rozumienie technologii, wiedzy, wartości i przekonań, a także ich kształtowanie, odbywa się przez wiele pokoleń, tworząc nieprzerwany łańcuch. Ale kiedy rozpoczął się ten proces gromadzenia wiedzy? Innymi słowy, kiedy nasi najwcześniejsi przodkowie zaczęli wykorzystywać wiedzę innych i tworzyć powiązania, które odróżniają nas od innych naczelnych?

Kultura kumulatywna, czyli gromadzenie wiedzy technicznej i technologicznej poprzez uczenie się społeczne, jest coraz częściej postrzegana jako kluczowy czynnik sukcesu człowieka. Koncepcja ta zaczęła przyciągać uwagę w latach 90. jako sposób na odróżnienie ludzkiej kultury od innych gatunków. Chociaż wiele gatunków posiada „kulturę”, tylko ludzie są w stanie gromadzić zmiany w czasie.

Mimo to gatunki inne niż ludzie, takie jak szympansy, pawiany, makaki, ptaki, wieloryby i delfiny, również wykazują formy kultury kumulatywnej.

Strony: 1 2

Reklama

Brazylijscy naukowcy podczas wykopalisk uzyskali dobrze zachowaną czaszkę krokodylopodobnego stworzenia, które żyło w okresie kredy na terenie dzisiejszej Brazylii. Szereg unikalnych cech anatomicznych znaleziska sugeruje, że to czworonożne stworzenie mogło wytwarzać złożone sygnały dźwiękowe w celu interakcji z innymi stworzeniami.

Era mezozoiczna (251-66 milionów lat temu) jest powszechnie kojarzona z jaszczurkami, które wędrowały po ziemi. Jednak pod koniec tej ery Ziemię zamieszkiwało wiele innych niesamowitych stworzeń. Kiedy kontynent Gondwany rozpadł się, krokodylomorfy rozmnożyły się w dzisiejszej Ameryce Południowej.

Strony: 1 2

Reklama

Reklama

Został znaleziony przez łowcę dinozaurów D. Coopera, który jest właścicielem 40 hektarów ziemi w Kolorado (USA), położonej na obszarze formacji Morrison, warstw skał osadowych bogatych w skamieniałości. Odkrył tam 10 szkieletów kostnych, w tym gigantyczny szkielet stegozaura, który nazwał Apex.

Mężczyzna i jego koledzy znaleźli szczątki w 2022 roku, podczas świętowania swoich 45. urodzin. Najpierw zobaczyli kość udową, a następnie kręgi. Złożenie kompletnego szkieletu zajęło rok. Znaleziono 70 procent kości, co jest niewyobrażalną ilością dla stegozaura.

Strony: 1 2

Reklama

Instytut Technologii w Karlsruhe i Uniwersytet Duisburg-Essen ogłosiły początek nowej ery w wykorzystaniu sztucznej inteligencji do analizy stanu emocjonalnego sportowców podczas zawodów. Opracowano model inteligencji maszynowej przeszkolony na prawdziwych meczach tenisowych, aby móc rozpoznawać emocje z języka ciała graczy, z dokładnością interpretacji wynoszącą prawie 70%.

Sztuczna inteligencja została przeszkolona przy użyciu nagrań wideo 15 profesjonalnych tenisistów. AI porównywała, jakie reakcje cielesne towarzyszyły zarówno nowym punktom, jak i momentom przegranej.

Strony: 1 2

Reklama